Kilka słów o zwierzętach i ANIMALOTERAPII.

Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od zawsze. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak pozytywny wpływ mają one na nasz organizm. Posiadanie w rodzinie zwierzęcia wiele uczy domowników, a zwłaszcza dzieci. Wpływ ten jest oczywiście różny w każdym wieku. Chociaż początkowo wspólne życie ze zwierzętami podyktowane było względami praktycznymi – pożywienie, transport, ubranie – to jednak niektóre gatunki, jak psy, szybko stały się towarzyszami i pomocnikami ludzi. Z kolei już 2 tysiące lat temu Hipokrates stwierdził, że jazda konna pobudza funkcje organizmu i łagodzi schorzenia.

Wskutek rozwoju cywilizacji grono zwierząt domowych, które służyły jako towarzysze życia człowieka, zaczęło się poszerzać. Coraz częściej wokół domów widziano koty, a wraz z rozwojem podróży i transportu inne, często egzotyczne zwierzęta: papugi, kanarki, chomiki, żółwie.

Pierwszym człowiekiem, który zaczął aktywną współpracę ze zwierzętami był William Tuke. Wprowadził on zwierzęta domowe na teren szpitala psychiatrycznego pokazując, jak pozytywny wpływ ma interakcja zwierzęta- ludzie, ludzie- zwierzęta. My dajemy zwierzętom schronienie, godne warunki życia, miłość- one oddziałują na nas terapeutycznie, uspokajająco, jednocześnie pobudzając nas do działania/aktywności w stanach depresyjnych. Rozwija się także nasza empatia i socjalizacja.

Będąc w kontakcie z czworonogiem, niezależnie od wieku, dziecko może dowiedzieć się i doświadczyć, że:

  • krzywdzenie zwierzęcia (np. bicie) boli tak samo, jak gdyby skrzywdziło inną osobę
  • zwierzę potrafi wiele odczuwać, cieszyć się, bać się, cierpieć
  • posiadanie zwierzęcia – zwłaszcza przez starsze dziecko – uczy  je obowiązkowości (np. wychodzenia z psem na spacer niezależnie od pogody czy pory dnia, czyszczenia kuwety kota, sprzątania, karmienia),
  • może dotrzymać towarzystwa – dzięki obecności psa lub kota, dziecko będzie czuło się mniej samotne pod nieobecność rodziców,
  • zwierzę, podobnie jak człowiek jest częścią świata i natury,
  • zwierzę rośnie, rozwija się i zmienia,
  • pokazuje konsekwencje wyboru – posiadanie psa to decyzja na całe jego życie.

Zwierzęta zawsze były, są i będą naszymi przyjaciółmi. Nie zapominajmy o tym i dbajmy o nasze pupile. Pamiętajmy jednocześnie, że nie są to zabawki, które można odłożyć na półkę, czy oddać do sklepu, kiedy nam się znudzą. To istoty czujące i myślące podobnie jak my.

 

Autor: Martyna Szatan, pedagog