W poprzednich artykułach opisywaliśmy pozytywne oddziaływanie zwierząt na ludzi, lecz czy spodziewaliby się Państwo, że pozytywny wpływ na samopoczucie człowieka mogą mieć też rybki akwariowe? One także potrafią uspokoić. Badania na ten temat przeprowadzili Amerykanie, stwierdzając jednoznacznie, że „głaskanie” lub oglądanie akwarium powoduje obniżenie ciśnienia krwi i zwolnienie tętna. Badania wykazały również, że najlepiej w tej roli spisują się czerwone rybki.

W Paryżu ordynator oddziału stomatologicznego, zainspirowany tymi badaniami, przeprowadził ciekawy eksperyment. Otóż zaprojektował na swoim oddziale powyżej foteli ekrany video ukazujące czerwone rybki. Ku pozytywnemu zaskoczeniu pomysł okazał się trafny. Czerwone rybki spełniły swoje zadanie i stały się „królami antystresowymi”. Ten szczególny rodzaj terapii sprawdza się przede wszystkim u pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera, dzieci autystyczne, dzieci nadpobudliwe psychoruchowo czy u uczniów niepełnosprawnych i niedostosowanych społecznie.

Dla dzieci posiadanie akwarium ma także wiele innych zalet. Dzieci przede wszystkim uczą się odpowiedzialności, ale także kontroli i systematyczności. Maluchy angażują się w codzienne dokarmianie czy sprzątanie akwarium. Nic dziwnego zatem, że w ostatnich czasach pierwszym zaleceniem psychologów jest zakup dzieciom akwarium jako skutecznej metody domowej terapii. Te niewymagające zwierzątka mogą wpłynąć pozytywnie na każdego z nas.