Drodzy rodzice! Co jest tak naprawdę potrzebne Waszemu maleństwu w pierwszych etapach jego życia? Nie jest ważne, czy kocyk będzie koloru białego czy zielonego, body markowe czy z hipermarketu, zabawka nowa czy po starszym kuzynie.
To, czego naprawdę potrzebuje Wasze dziecko, to przede wszystkim POTRZEBA BEZPIECZEŃSTWA – co ściśle łączy się oczywiście również z bliskością. Jeśli zaspokoimy te potrzeby w pierwszych, najważniejszych momentach życia dziecka; dziecko będzie szczęśliwe i będzie korzystało z kolejnych udogodnień i barw otaczającego go świata. Dlatego właśnie tak ważne jest przytulanie, głaskanie, a często nawet sama obecność rodziców przy dziecku. Niedostateczne zaspokojenie tej potrzeby w pierwszych latach życia, może w przyszłości poskutkować brakiem pewności siebie, lękliwością, brakiem zaufania do własnych sił i ludzi.
W kolejnym etapie życia nasze dziecko będzie potrzebowało zaspokoić potrzebę wrażeń. Aby jednak to nastąpiło, dziecko musi czuć się bezpiecznie, w innym przypadku nie będzie się dostatecznie interesowało otaczającym go światem. Dla dziecka, które zostaje gwałtownie „wyrwane” ze swojego dotychczasowego bezpiecznego środowiska, jakim jest łono matki, cały świat jest nowy. Wszystkiego musi się dopiero nauczyć, doświadczyć. Im bardziej zatem nasze dziecko będzie czuło się bezpieczne, będzie czuło bliskość i wsparcie, tym szybciej i swobodniej podejmie pierwsze samodzielne działania.

Autor: Martyna Szatan, pedagog