Drodzy rodzice! Jak zapewne wiecie w Naszej placówce preferujemy i uczymy dzieci picia wody. Dlaczego to właśnie ona jest tak ważna w naszym organizmie? W składzie ludzkiego ciała znajduje się aż 70% wody. Utrata już 10% powoduje całkowitą niezdolność do wykonywania jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Natomiast utrata 20% prowadzi do ciężkiego odwodnienia stanowiącego zagrożenie życia.

Czy wiedzą Państwo, że w momencie, w którym dziecko poczuje pragnienie, jest już lekko odwodnione?  Dlatego należy często proponować dziecku wodę, alby ograniczyć ten stan. Zwłaszcza obecnie, gdy zbliżają się ciepłe dni, pamiętajmy, aby dawać dziecku właśnie czystą wodę (nie smakową, dosładzaną, z domieszką syropu), a nie słodkie soki czy napoje gazowane. Dbajmy o zdrowe nawyki żywieniowe już od pierwszego roku życia. Woda to pierwszy napój, jaki proponujemy dziecku poza mlekiem, po ukończeniu szóstego miesiąca życia, i nic się nie stanie, jeśli będzie to jedyny płyn uzupełniający dietę. Warto, aby już małe dziecko miało wodę w zasięgu ręki w bidonie lub kubeczku, i mogło samo zaspokajać pragnienie.

W niniejszym artykule mamy na myśli wyłącznie zwykłą czystą wodę. Musimy mieć świadomość, że woda smakowa to w zasadzie nie woda, lecz napój, ponieważ zawiera w swoim składzie substancje nadające smak, aromaty, konserwanty i cukier. Wody smakowe mogą również zawierać składniki takie jak: syntetyczne witaminy, minerały, ekstrakty soków lub zielonej herbaty, ale i niepożądane, jak kofeina.

Oto mniej i bardziej znane główne korzyści płynące z picia wody:

  • Dodaje energii oraz chęci do pracy
  • Poprawia koncentrację i zdolności umysłowe – niedobór 2% wody powoduje problemy z koncentracją oraz spowalnia proces uczenia.
  • Poprawia funkcjonowanie serca i minimalizuje ryzyko zawału o 41%
  • Pomaga zwalczyć gorączkę i infekcje w organizmie
  • Poprawia funkcjonowanie nerek, zmniejsza infekcje dróg moczowych oraz kamicy nerkowej
  • Poprawia „nasmarowanie” stawów
  • Poprawia trawienie i pobudza metabolizm
  • Niweluje nieświeży oddech oraz dyskomfort spowodowany spierzchnięciem ust, suchością gardła oraz opuchnięcie języka
  • Reguluje temperaturę organizmu-jest to szczególnie ważne dla sportowców oraz osób pracujących fizycznie. Woda wydzielana wraz z potem schładza organizm

A zatem pijmy z dziećmi czystą wodę, na zdrowie!

Autor: Martyna Szatan, pedagog