W związku z tym, że w naszej placówce stale poszerza się grono przyszłych mam, dzisiaj opowiemy kilka słów na temat pozytywów płynących z karmienia dziecka piersią.

Jak zapewne każda mama dobrze wie, pokarm produkowany przez jej własny organizm jest najlepszym sposobem karmienia niemowlęcia. Pokarm ten na bieżąco dostosowuje się do aktualnych potrzeb dziecka, jego wieku, a nawet płci. Naukowcy stwierdzili, że przez pierwszych 6 miesięcy dziecko powinno być karmione tylko i wyłącznie mlekiem matki. Oznacza to również brak podawania jakichkolwiek sztucznych mieszanek, a także dopajania dziecka nawet wodą, czy herbatą. Warto o tym pamiętać – nawet w największe upały pokarm dostosowuje się do potrzeb dziecka i zaspokaja nie tylko głód, ale i pragnienie. Karmienie mlekiem jest podstawą diety dziecka do roku, pozostałe pokarmy podawane są uzupełniająco i stopniowo ich udział w diecie dziecka się zwiększa. Natomiast optymalne jest kontynuowanie karmienia tak długo, jak odpowiada to i matce, i dziecku.

Wiadomym jest także fakt, że kobiety często miewają problem z procesem laktacji. Szczególnie początki karmienia są trudne i wymagają nauczenia się tej współpracy zarówno przez mamę, jak i dziecko. Warto jest jednak zawalczyć o swój pokarm, ponieważ jest on nie tylko korzystny dla dziecka, ale również dla samej matki. Takie mleko bogate jest w przeciwciała (dzięki czemu dziecko łagodniej przechodzi infekcje), posiada całą masę składników odżywczych i związków biologicznie czynnych, a przede wszystkim jest zawsze gotowy i łatwo dostępny dla dziecka, w każdym miejscu i o każdej porze. Dla wielu mam dużą skuteczność w pobudzaniu laktacji ma słód jęczmienny – na rynku można dostać specjalny preparat bazujący na tym składniku, a także w sklepach z żywnością ekologiczną można otrzymać równie skuteczny syrop ze słodu jęczmiennego, który barwą i smakiem przypomina miód. Warto również już w ciąży kupić ręczny lub elektryczny laktator – przy początkowych problemach z karmieniem pomoże pobudzić laktację, zapewnić dziecku dokarmianie naturalnym pokarmem. Przyda się też później, gdy mama będzie chciała odciągnąć mleko przed dłuższym wyjściem z domu. Niestety w Polsce wciąż mało dostępne są banki mleka kobiecego. Na ten moment, pokarm z banku mleka jest dostępny głównie dla dzieci hospitalizowanych. Jednak kolejne placówki powstają, więc można mieć nadzieję, że wkrótce z przebadanego i pasteryzowanego mleka innych mam, dostępnego w banku, będą mogły korzystać również kobiety potrzebujące przy początkowych trudnościach z rozbudzeniem laktacji.

Karmienie piersią to nie tylko zapewnienie naszemu maleństwu najlepszego jakościowo pokarmu, idealnie spełniającego jego żywieniowe potrzeby. To także więź i bliskość między matką, a dzieckiem.

W razie potrzeby zgłębienia tematu karmienia piersią, oraz poszukiwania rozwiązania ewentualnych problemów, doradztwa w wyborze laktatora, najczęstszych problemach, wskaźnikach skutecznego karmienia piersią, polecamy tematyczne blogi internetowe oraz stronę poświęconą karmieniu mlekiem mamy (naturalnie, jak i odciągniętym) www.mlekiemmamy.org.

Autor: Martyna Szatan, pedagog