W dobie dzisiejszych przepełnionych różnościami sklepów sprzedających często „tanią podróbkę” niestety zapominamy o tym, jak ważne jest odpowiednie obuwie dla Naszych dzieci. Bucik powinien być odpowiednio dopasowany do stopy dziecka tj. nie za szeroki, ale też nie za krótki czy za wąski. Szczególnie powinniśmy zwrócić przy mierzeniu uwagę, czy bucik dobrze trzyma stópkę w ŚRÓDSTOPIU, nie zaś w kostce, jak większość z Nas uważa. But powinien cechować się też lekkością, sprężystością i elastycznością. Wbrew pozorom, są to bardzo ważne elementy, często decydujące o tym, czy dziecko będzie chętnie nosiło dane obuwie.

Niezwykle istotne jest też, aby Nasze dzieci nosiły tylko nowe, własne buty. Każdy z Nas posiada swój indywidualny nawyk chodzenia. W tak młodym wieku, kiedy nasz organizm tak naprawdę dopiero zaczyna się rozwijać, w bardzo prosty sposób można „przekazać” innemu dziecku swoją deformację stóp czy wadę postawy. Dlatego nie należy proponować dziecku używanego obuwia.

Nie ograniczajmy również Naszym pociechom możliwości biegania na boso, gdyż dla ich stópek jest to wbrew pozorom bardzo zdrowe. Dziecko, które dużo biega boso i po różnych fakturach – wzmacnia mięśnie modelujące sklepienie stopy i dostarcza sobie różnorodnych bodźców.

Autor: Martyna Szatan, pedagog