Dziecko wymaga dużej uwagi ze strony rodziców, którzy muszą pomyśleć o każdym szczególe ciała maluszka. Sama pielęgnacja nie jest trudna, jednak może wydawać się nie lada wyzwaniem zwłaszcza dla początkujących rodziców. Szczególnie istotna jest higiena uszu, noska i paznokci, o czym niestety rodzice często zapominają. Wystarczy jedynie zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami, by do czynności pielęgnacyjnych podejść profesjonalnie i odpowiedzialnie. Oto kilka praktycznych wskazówek, które na pewno ułatwią nam zadanie.

PAZNOKCIE

KIEDY OBCINAĆ PAZNOKCIE DZIECKU?

Do obcinania paznokci dziecka warto zabrać się tuż po jego kąpieli, by mieć pewność, że palce są czyste. Dzięki temu zapobiegniesz ewentualnym zakażeniom, gdyby doszło do zranienia (sami też starannie umyjmy swoje dłonie). Poza tym, po kąpieli paznokcie są miękkie i nie łamią się, co docenisz zwłaszcza w przypadku starszego dziecka.

Bierzesz się za obcinanie paznokci dziecku? Możesz to zrobić:

– specjalnymi nożyczkami, które mają dość grube (by nie ściąć paznokci zbyt mocno) i zaokrąglone (by nie zranić skóry) ostrze;

– specjalnymi małymi cążkami dla dzieci;

Pamiętaj, by przed pierwszym użyciem nożyczek czy cążków wysterylizować je zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle trzeba je zalać wrzątkiem i przetrzeć spirytusem. Przed każdym kolejnym użyciem narzędzi, wystarczy dokładnie je umyć.

Zawsze obcinaj paznokcie na prosto, zmniejszysz w ten sposób ryzyko wrastania, staraj się także, aby nie obcinać ich za krótko, gdyż można w ten sposób uszkodzić płytkę paznokcia lub podrażnić skórę

USZY

Woskowina tworząca się w przewodzie słuchowym ma działanie ochronne i oczyszczające (pomaga pozbyć się zanieczyszczeń z ucha). Dlatego usuwaj jej i nie czyść uszu dziecka w środku. A już wkładanie do wnętrza ucha wąskich patyczków kosmetycznych jest zupełnie zabronione – można w ten sposób uszkodzić ucho wewnętrzne, gdy dziecko wykona nieoczekiwany szybki ruch głową. Myj tylko małżowinę uszną i widoczne wejście do przewodu słuchowego. Do tego celu używaj lekko wilgotnego wacika. Szczególnie starannie myj też skórę za uszami.

NOS

Czyszczenie noska dziecka jest ważne nie tylko w trakcie przeziębień – dokładne oczyszczenie nosa umożliwi  swobodne oddychanie. Do tego rodzaju zabiegów higienicznych najlepiej używać przeznaczonych do tego celu akcesoriów, takich jak gumowa gruszka do nosa czy aspirator.

Niedrożność nosa nie tylko utrudnia oddychanie, ale także bardzo często utrudnia codzienne funkcjonowanie.  Gdy nos jest zapchany, dziecko często się budzi, bo trudno mu się oddycha.

Do oczyszczania nosa najlepiej używaj roztworu soli fizjologicznej (do nabycia w każdej aptece). Do każdego przewodu nosowego należy wpuścić jedną-dwie krople soli, a następnie ułożyć dziecko w pozycji na brzuchu lub na boku. Dzięki takiemu ułożeniu zalegające nieczystości samoistnie spłyną, a my tylko usuniemy je gazikiem. Sól fizjologiczna dodatkowo doskonale nawilża błony śluzowe nosa. Niektóre mamy preparat ten zastępują roztworem wody morskiej, który także znakomicie sprawdza się do pielęgnowania dziecięcego noska.

Autor: Ewelina Znój, pielęgniarka “Zaczarowanych Motylków”