Dzisiaj o trudnym problemie, który wynika z niewiedzy, a czasem z mitów powtarzanych przez członków rodziny czy znajomych. Jeśli w ciąży dużo czytamy, pewnie nie jest nam obca wiedza o negatywnych skutkach alkoholu w ciąży. Czasami jednak, pod wpływem różnych sprzecznych infomacji i namów zadajemy sobie pytanie, czy tak restrykcyjne podejście do alkoholu ma sens. Czy faktycznie jest jakaś mała ilość niskoprocentowego alkoholu, który mimo ciąży można wypić? Czy ta przysłowiowa lampka wina od razu zaszkodzi czy też nie? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna i stanowcza: Przyszłe matki powinny całkowicie zrezygnować z tej używki! Jak mówi dr Simon Rowley w jednym z wywiadów: „Trudno określić bezpieczną ilość alkoholu dla konkretnej kobiety, więc moim zdaniem przyszłe matki powinny się wstrzymywać od picia. To nie znaczy, że każdy drink zaszkodzi dziecku, ale nie ma pewności, czy tak się nie stanie i czy pijąc go, nie uszkodzi się płodu.”

Uszkodzenie mózgu płodu znane jako alkoholowy zespół płodowy (FAS)- wg dr Christie Loch: „nazwa ta określa skutki, jakie picie alkoholu wywiera na płód.” W różnych okresach ciąży rozwijają się różne narządy. Alkohol może uszkodzić mózg, układ nerwowy i zakłócić rozwój płodu w zależności od tego, kiedy przyszła matka pije. Pamiętajmy więc, że kiedy pijemy drinka, dziecko też go przyjmuje. Alkohol przechodzi przez łożysko do krwi naszego maleństwa. Płód nie ma jeszcze wykształconej wątroby, aby zwalczyć toksynę, jaką jest alkohol.

Mimo powszechnego dostępu do wiedzy, badania wykazały, że aż 1 na 100 dzieci rodzi się z wadami poalkoholowymi takimi jak: uszkodzenie serca, deficyt uwagi, nadaktywność, uszkodzenie układu nerwowego i wiele innych. Dziecka z FAS nie da się wyleczyć. To bagaż na całe życie!

Większość osób z FAS pozornie nie różni się od innych. Nie jesteśmy w stanie zaobserwować, że osoby te mają uszkodzony mózg. Jednak są pewne cechy, które można zaobserwować:

  • Krótkie szpary powiek
  • Wygładzona rynienka nosowa
  • Wąska górna warga
  • Krótki nos

FAS to często także problemy emocjonalne i intelektualne dziecka. Nastolatki z tą wadą są  zwykle na poziomie dzieci o połowę młodszych od siebie. Oznacza to upośledzenie umysłowe, problemy z koncentracją, komunikacją międzyludzką, kłopoty w nauce, a w przyszłości może nawet konflikt z prawem.

„To co bierze matka może mieć wpływ na dziecko. Pewnie pomyślicie o  amfetaminie, heroinie, marihuanie… ale najbardziej toksyczny jest alkohol.” (dr Simon Rowley)