Don Campbell to jeden z najbardziej uznanych na świecie autorytetów w dziedzinie terapii muzycznej. Kompozytor, nauczyciel i terapeuta obecnych czasów, który nazwał przeobrażające działanie muzyki na zdrowie i samopoczucie „Efektem Mozarta”.
Większość ludzi bez zastanowienia potwierdzi fakt, że muzyka ma wpływ na samopoczucie, emocje, czy stan napięcia – odprężenia. Czujemy również, że muzyka może wprawić nas w doskonały nastrój, zrelaksować, albo wręcz odwrotnie – zmęczyć, czy nawet poirytować. Od tego właśnie odczucia wyszli naukowcy, którzy rozpoczęli badania nad wpływem muzyki na człowieka. Stwierdzono naukowo, że muzyka pobudza rozwój układu nerwowego i mózgu. Dzieci regularnie słuchające muzyki klasycznej łatwiej się koncentrują i szybciej zapamiętują. Dzieci te są też bardziej kreatywne, a także z większą łatwością przyswajają sobie języki
„Trudno w to uwierzyć, ale dźwięk dociera już do płodu w macicy kobiety czy wtedy, gdy człowiek jest w śpiączce”[1] mówi Swietłana Masgutowa- doktor psychologii rozwojowej i edukacyjnej. Nie oznacza to oczywiście, że muzyka jest złotym środkiem czy lekiem na cale zło. Jednak sami z doświadczenia wiemy, że muzyka może mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie, emocje, czy na nasz stan napięcia- odprężenia.
Na podstawie badań Don Campbell wyróżnił także następujące funkcje muzyki w procesie edukacji:
- Muzyka modyfikuje otoczenie
- Muzyka „przemawia” do ciała
- Muzyka aktywizuje
- Muzyka wspomaga zdolności matematyczne
- Muzyka usprawnia pamięć
- Muzyka łączy umysł i serce
- Muzyka równoważy mózg
- Muzyka to nie tylko spotkanie z uchem
- Muzyka jest uniwersalna
- Muzyka może stworzyć dietę dźwięków.
[1] Muzykoterapia- dlaczego trzeba słuchać Mozarta?
www.zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105912,1479814.html
Autor: Martyna Szatan-pedagog