Na czas poświąteczny proponujemy dla dzieci i rodziców zabawę w drzewo emocji. 🌳

Potrzebujemy dużej kartki papieru (możemy skleić kilka arkuszy A4 lub użyć papieru do pakowania, do pieczenia etc.), farb plakatowych, kredek bądź mazaków oraz samoprzylepnych karteczek.

Malujemy pień i konary drzewa 🌳. Puśćmy wodze wyobraźni i użyjmy palców dłoni, a może i stóp, by namalować liście ☘️🍀 Gdy nasze drzewo jest już gotowe, na małych samoprzylepnych karteczkach piszemy nazwy emocji i przyklejamy je do listków.

W trakcie zabawy rozmawiajmy z dzieckiem, tłumacząc, jakie zachowanie jest korzystne, z jakiego postępowania jesteśmy zadowoleni, ma dobre konsekwencje, a jakie zachowanie nam się nie podoba, utrudnia codzienne relacje, obciąża.

Zachęćmy dziecko, by przyklejało karteczki do gałązek i w trakcie możemy tłumaczyć mu znaczenie emocji, kiedy się pojawiają, jak się nazywają. Nie pomijamy emocji negatywnych! wykorzystajmy czas, by zaproponować dziecku, jak może poradzić sobie by je przeżyć. Na przykład pognieść lub podrzeć karteczkę, by symbolicznie pozbyć się negatywnych emocji.