Pozostajemy w kontakcie z przyrodą. Zachęcamy do przyłączenia się do akcji ratowania pszczół w Warszawie. Ich populacja maleje, do czego przyczynia się stosowanie środków owadobójczych, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska.

Jednak nawet w swoim pobliskim otoczeniu, i nawet na balkonie, możemy podjąć działania, by ocalić pszczoły i stworzyć im warunki do bytowania. Pszczoły przyciągają rośliny o właściwościach miododajnych – kwiaty, byliny, krzewy i drzewa, które kwitną długo i obficie, nawet od połowy marca aż do końca września.

Pszczoły rozpoczynają zbieranie nektaru w słoneczne dni, gdy temperatura osiąga więcej niż 12 stopni. Nasiona roślin miododajnych można kupić w sklepach ogrodniczych bądź przez Internet, bez wychodzenia z domu. Można zasiać je w doniczce na balkonie – warto wiedzieć, że pszczoły bez problemu wzlatują na wysokość kilku pięter, widuje się je nawet na 9 piętrze.

By wybrać odpowiednie nasiona, wystarczy zerknąć, czy na opakowaniu dodana została informacja, że dane kwiaty należą do miododajnych. Są to na przykład: aksamitka, aster, budleja, cebulica, cynia, dalia, jeżówka, kocimiętka, kosmos, krokus, lawenda, lebiodka, macierzanka, melisa, mięta, nagietek, nasturcja, pięciornik, pierwiosnek, rozchodnik, róża, słonecznik, szałwia, uczep, werbena, wiciokrzew, winobluszcz, wrzos, wrzosiec, zawilec.

Sianie nasion to przyjemność, a obserwowanie ich kiełkowania i wzrostu to świetny pomysł na rozwijanie u dzieci cierpliwości i konsekwencji.

Zachęcamy Was do przyłączenia się do pomocy. Razem możemy pomóc przetrwać miejskim pszczołom, sami korzystając z uroków ukwieconego balkonu czy ogródka. Dużo pożytecznych informacji o wspieraniu pszczół na profilu Miejskie pszczoły